Strona głównaGASTRONOMIALatte art – dlaczego warto poznać tajniki tworzenia wzorków na kawie?

Latte art – dlaczego warto poznać tajniki tworzenia wzorków na kawie?

Latte art to sztuka tworzenia, a wręcz rysowania, mniej lub bardziej skomplikowanych wzorów, obrazków i ornamentów na powierzchni kawy. Profesjonalni bariści potrafią wyczarować prawdziwe arcydzieła, a dla mistrzów w tej dziedzinie jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia oraz kreatywność. Serca, kwiaty, gwiazdy, liście, czy wizerunki zwierząt to tylko przykłady najpopularniejszych kompozycji. Taka ozdoba sprawia, że na pozór zwykła kawa, staje się napojem godnym królewskiego bankietu. Poznaj wskazówki, których praktyczne zastosowanie pozwoli Ci zaskoczyć wszystkich gości niebanalnym udekorowaniem kawy.

Niezbędne składniki i akcesoria – poznaj je

Tworzenie fantazyjnych zdobień na powierzchni kawy powinno być poprzedzone zaopatrzeniem się we wszystkie niezbędne składniki, sprzęty oraz akcesoria. W pierwszej kolejności należy zakupić wysokiej jakości kawę ziarnistą. Dzięki niej nasz domowy ekspres do kawy przygotuje intensywne i aromatyczne espresso stanowiące bazę do dalszych działań w zakresie latte art. Jeśli nie jesteś jeszcze w posiadaniu takiego urządzenia, sprawdź najlepsze ekspresy do kawy w sklepie internetowym swiatekspresow.pl i dokonaj zakupu, który ułatwi życie wszystkim domownikom należącym do grona miłośników kawy.

Do tworzenia mlecznych wzorów przyda się również specjalnie wyprofilowany, metalowy dzbanek oraz oczywiście spienione mleko. Ten drugi składnik powinien być najpierw dobrze schłodzony, a dopiero podczas spieniania stopniowo podgrzewany. Mleko musi mieć także odpowiednią zawartość tłuszczu (najlepiej 3,2%). W efekcie ma powstać aksamitna, sprężysta oraz gęsta pianka o jednolitej strukturze z widocznymi niewielkimi pęcherzykami powietrza.

Latte art – jak zrobić wymarzony wzór na kawie?

Tworząc fikuśne wzory na powierzchni espresso, należy w lewej ręce trzymać filiżankę z tym wyrazistym naparem, natomiast w prawej (kilka centymetrów nad kawą) dzbanuszek z niewielką ilością mlecznej pianki. W następnej kolejności trzeba wlewać mleko do filiżanki za pomocą ciągłego oraz równomiernego strumienia. Najlepiej celować w jej środek, ponieważ pozwoli to utworzyć symetryczny kształt.

Latte art stawia na precyzję. Zatem nasze ruchy powinny być jednostajne, płynne i zdecydowane, ponieważ nawet chwila zawahania może sprawić, że oczekiwany wzór nie będzie prezentował się tak atrakcyjnie, jak się tego początkowo spodziewaliśmy. Następnie, w zależności od kierunku ruchów nadgarstka oraz energiczności poruszania filiżanką i dzbankiem z ostrym dziubkiem, można utworzyć wzór, który podpowie nam nasza wyobraźnia.

Dlaczego warto zainteresować się sztuką rysowania po kawie?

Przede wszystkim jest to zajęcie bardzo angażujące i rozwijające kreatywność. Może szybko przerodzić się w prawdziwe hobby, któremu zechcesz poświęcić każdą wolną chwilę. Drugim argumentem przemawiającym na korzyść latte art jest sprawienie, że codzienne picie kawy stanie się rytuałem, jakiemu będzie towarzyszyć wyjątkowa celebracja. Dzięki zdobyciu takiej umiejętności zyskasz również uznanie w oczach gości przybywających do Twojego domu. Jeśli zaserwujesz im kawę w tak nietypowy sposób, możesz oczekiwać, że na ich twarzy pojawi się piękny uśmiech.

Tworzenie mlecznych wzorów na kawie – podsumowanie

Latte art jest niezwykle efektowne – przyzna to każdy, kto choć raz miał okazję podziwiać fantazyjne wzory na kawie, którą zaserwował mu zawodowy barista. Jednak teraz nie musisz już odwiedzać kawiarni, aby cieszyć się estetycznymi zdobieniami na swoim cappuccino, czy caffee latte. Krok po kroku ćwicz swoje umiejętności w zakresie sztuki kawowej i pamiętaj, że trening czyni mistrza. Im więcej wzorów spróbujesz wykonać, tym bardziej precyzyjne, wyraźne oraz staranne będą tworzone przez Ciebie kompozycje.

Źródło zdjęć: freepik.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read