Strona głównaGASTRONOMIA10 przypraw, które powinieneś mieć w kuchni

10 przypraw, które powinieneś mieć w kuchni

Przyprawy decydują o tym jaki smak nadamy potrawie. Każda z nich ma niezastąpiony, wyjątkowy aromat i podkręca tworzone przez nas dania.

Sól

Sól to podstawowa przyprawa w kuchni – to ona wydobywa smak potrawy i sprawia, że danie nie jest mdłe. Kiedyś była pierwszym środkiem konserwującym, dziś używana jest w każdym domu. Zastosowania? Niezliczone – solimy właściwie wszystko, nawet desery! Sól podkręca smak gorzkiej czekolady i jest składnikiem popularnego słonego karmelu. Co ciekawe, sól jodowana jest też najpowszechniejszym źródłem jodu w naszej diecie.

Pieprz

W każdej kuchni przydatny jest młynek do pieprzu. Świeżo zmielony pieprz bowiem odznacza się większą intensywnością i bogactwem aromatu. Warto dodać go na koniec gotowania, tak, aby doprawić całość dania i dodać potrawie subtelnej pikanterii. Warto wiedzieć, że przyprawa ta ma korzystny wpływ na trawienie.

Papryka wędzona

Papryka wędzona to przyprawa przez wielu jeszcze nieodkryta. Nie da się jej zastąpić innymi rodzajami papryki – ostrą czy słodką mieloną. Nadaje ona daniom wyjątkowego, wędzonego aromatu. Sprawdzi się doskonale w kuchni wegetariańskiej, tam gdzie chcemy wyeliminować na przykład wędzony boczek i zastąpić go bezmięsnym zamiennikiem. Stanowi idealny dodatek do gulaszu, zup, bigosu. Dobrze jest dodawać ją ostrożnie – może bowiem całkowicie zdominować danie.

Oregano

Oregano – podstawa kuchni włoskiej i prowansalskiej. Trudno wyobrazić sobie bez niego pizzę czy spaghetti bolognese. Idealnie współgra z rybami i owocami morza, a także dodaje ziołowego aromatu sałatkom i sosom. Jeśli chcemy doprawić potrawę jedną tylko przyprawą (poza solą), oregano to świetny wybór. Nie dominuje ono w daniach, a nadaje im delikatny aromat.

Curry

Curry to przyprawa, bez której trudno wyobrazić sobie kuchnię orientalną. Nadaje daniom ciekawy smak i żółty kolor. W przeciwieństwie do innych prezentowanych tu przypraw, nie jest jednym, konkretnym dodatkiem, ale specjalną mieszanką. Najczęściej w składzie curry znajdziemy kurkumę (odpowiedzialną za barwę przyprawy), pieprz, chili (nadające mieszance ostrość), kmin rzymski, imbir, sól, kolendrę, czasem też czosnek, goździki, cynamon lub gałkę muszkatołową. Curry znakomicie sprawdzi się z drobiem, owocami morza (na przykład z krewetkami). Będzie też fantastyczne w kuchni wegetariańskiej – doda smaku ciecierzycy i soczewicy, warto też wypróbować je we wszelkiego rodzaju zupach – zaostrzy smak dyni, doda charakteru marchewce. Curry „lubi się” ze świeżą kolendrą, mlekiem kokosowym i papryką.

Rozmaryn

Rozmaryn – wojenna pieśń sprawiła, że kojarzy się nam dosyć romantycznie, ale ma na to wpływ chyba też sam smak rozmarynu. Dodany do potraw nadaje im ziołowego, zmysłowego aromatu. Co ciekawe, idealnie współgra z potrawami słonymi oraz słodkimi – będzie znakomity nie tylko do przyprawiania mięs czy sałatek, ale również do deserów – z powodzeniem podkręci smak truskawek i czekolady.

Kolendra

Kolendra jest wciąż w naszym kraju niedoceniana. Kojarzona jest najczęściej z kuchnią indyjską – dodaje ostrym potrawom świeżości oraz lekkości (pełniąc w nich podobną funkcję jak nasza polska pietruszka). Istnieje wiele jej zastosowań i form – możemy używać świeżych lub suszonych liści, ale również mielonych nasion. Te ostatnie warto podsmażyć na oleju przed dodaniem do potrawy – dzięki temu wydobędziemy ich pełny aromat.

Chili

Chili to przyprawa pełna sprzeczności. Z jednej strony dodaje ostrości – już niewielka ilość wystarczy aby potrawa zyskała „ogień”. Z drugiej strony, chili dodaje też słodyczy. Jego zastosowanie jest wszechstronne – można doprawić nim zupę lub kubek gorącej czekolady.

Imbir

Imbir to jedna z tych przypraw, która upora się z przeziębieniem. Warto dodać go do herbaty wraz z miodem i cytryną. Napar z korzenia imbiru to też idealne lekarstwo na zgagę. Przyprawa ta jest również lekiem na… kulinarną nudę. Jest to też jeden z najpopularniejszych smaków kuchni orientalnej. Będzie idealnie sprawdzał się w potrawach tajskich lub inspirowanych kuchnią tajską.

Ziele angielskie

Ziele angielskie charakteryzuje się intensywnym aromatem i nieco gorzkim smakiem. Do potraw dodajemy go zaledwie szczyptę (większa ilość zepsuje smak, a ponadto jest szkodliwa). W polskiej kuchni ziele angielskie jest często stosowane – doprawiamy nim zupy, mięsa, a także marynaty i kiszonki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read